• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

De kerncijfers van de landbouw voor 2023

Aardappelen oogsten Aardappelen poten Duurzaam ondernemen Graan oogsten Graan zaaien Suikerbieten oogsten Suikerbieten zaaien 31 juli 2023

Kerncijfers

Ter gelegenheid van de landbouwbeurs van Libramont, publiceerde Statbel, het Belgische statistiekbureau, de kerncijfers van de landbouw voor 2023. De oppervlakte cultuurgrond is goed voor 44,4 procent van de landoppervlakte van België.

Dit aandeel stabiliseert zich al enkele jaren. De zandleemstreek, de leemstreek en Duinen-Polders blijven de meest bewerkte landbouwstreken.

Sinds 1980 is de gemiddelde oppervlakte van de landbouwbedrijven verdriedubbeld. De gemiddelde oppervlakte ging van 12,49 ha in 1980 naar 38,7 ha in 2022. De schaalvergroting is meer uitgesproken sinds de jaren 90 en is ook meer uitgesproken in Vlaanderen dan in Wallonië. Met een relatief constante oppervlakte cultuurgrond is het aantal landbouwbedrijven in de loop der jaren dus alleen maar afgenomen. Deze trend zet zich voort in 2022, met een daling van het aantal landbouwbedrijven met 2,3 procent ten opzichte van 2021.

Granen voor de korrel

2022 was een historisch jaar voor de granen. In 2021 waren de prijzen al beginnen stijgen omwille van slechte oogsten in Noord-Amerika en Rusland. Die zijn nog verder toegenomen na de start van de oorlog in Oekraïne. De toename van het graanareaal dat in het voorjaar van 2022 werd ingezaaid houdt zeker verband met deze prijsstijging. De teelt van zomertarwe is met 98,6 procent gestegen, die van zomergerst met +79,0 procent. Korrelmaïs heeft met +30,4 procent eveneens aan terrein gewonnen.

Anderzijds, is de opbrengst van wintertarwe en wintergerst gestegen ten opzichte van de vorige oogst. De groeiomstandigheden waren optimaal tijdens het groei- en oogstseizoen. Tarwe blijft het belangrijkste geoogste graan in België, maar maïs blijft aan terrein winnen.

Nijverheidsgewassen en aardappelen

De teelt van bewaaraardappelen heeft in 2022 twee procent aan bijkomende oppervlakte gewonnen, na de daling van hun expansie in 2021. Deze stijging compenseert de slechte opbrengsten van het seizoen echter niet. De groei van knollen werd vertraagd door het gebrek aan regen vanaf juli.

De suikerbietenteelt daarentegen heeft kunnen profiteren van de grillen van het weer. De oppervlaktes van deze teelt zijn opnieuw afgenomen, maar de telers hebben geprofiteerd van hogere opbrengsten.

Bron: Statbel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Gids door het landschap van wintertarwerassen
1 okt

Gids door het landschap van wintertarwerassen

Oproep van 1 miljoen euro voor demonstratieprojecten in de land- en tuinbouw
1 okt

Oproep van 1 miljoen euro voor demonstratieprojecten in de land- en tuinbouw

Ruim de helft meer investeringssteun voor biolandbouwers
1 okt

Ruim de helft meer investeringssteun voor biolandbouwers

Hitte en droogte drukken Europese opbrengsten van aardappelen, bieten en mais
1 okt

JRC: Hitte en droogte drukken Europese opbrengsten van aardappelen, bieten en mais

Deutz-Fahr breidt 6C-serie uit met 156 pk sterke 6145C
30 sep

Deutz-Fahr breidt 6C-serie uit met 156 pk sterke 6145C

Toon meer

Meer artikelen over duurzaam ondernemen

Oproep van 1 miljoen euro voor demonstratieprojecten in de land- en tuinbouw

Oproep van 1 miljoen euro voor demonstratieprojecten in de land- en tuinbouw

Agrifac test elektrische aandrijving met Vanguard 55E

Video: Agrifac test elektrische aandrijving met Vanguard 55E

Regenworm verbetert waterhuishouding in bodem

Regenwormen spelen belangrijke rol bij bodemstructuur en waterhuishouding

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Brandpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • Algemene leveringsvoorwaarden