• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

Extra mogelijkheid voor de invulling van niet-productief areaal in 2024

Ondernemen 26 februari 2024

Extra mogelijkheid voor de invulling van NPE in 2024

In het kader van de conditionaliteit binnen het gemeenschappelijk landbouwbeleid zijn landbouwers verplicht om niet-productieve elementen of arealen (NPE) aan te houden. Als gevolg van de bezorgdheden die er leven binnen de sector, laat de Europese Commissie in 2024 een extra mogelijkheid toe op de manier waarop aan deze verplichting moet worden voldaan. Vlaanderen heeft oor voor de bezorgdheden van de landbouwers en maakt van deze mogelijkheid gebruik door hen deze extra optie aan te bieden.

Tot nu toe hadden landbouwers voor 2024 twee opties om te voldoen aan de verplichting om niet-productief areaal of elementen (NPE) aan te houden:

  • minstens 4 procent van het bouwland als NPE aanhouden of
  • minstens 3 procent van het bouwland als NPE aanhouden, aangevuld tot 7% met vanggewassen (met wegingsfactor 0,3).

Een nieuwe derde optie houdt in dat landbouwers ook kunnen voldoen aan deze verplichting door het areaal overeenkomstig met 4 procent van hun bouwland volledig in te vullen met vanggewassen (met wegingsfactor 1) of door 4 procent niet-productief areaal aan te houden, of een combinatie van beiden. Het volstaat om aan één van de drie geboden opties te voldoen.

Concreet houdt de extra optie in dat de landbouwer al kan voldoen wanneer hij op 4 procent van het bouwland een vanggewas inzaait waarbij 1 ha vanggewas in deze optie ook meetelt als 1 ha, gezien de wegingsfactor voor deze optie verhoogd is naar 1. De landbouwer mag ook de 4 procent invullen door een combinatie te maken van vanggewassen met (bestaande) NPE (1m teeltvrije strook, houtkanten, heggen, akkerranden en bufferstroken, braak, …) . Deze optie vormt dus een aanzienlijke versoepeling.

Bij het openstellen van de verzamelaanvraag zal u de pagina ‘niet-productieve elementen en arealen’ kunnen raadplegen zodat u kunt zien aan welke van de drie opties u voldoet of hoeveel extra vanggewas of NPE u nog moet aanleggen.

Meer informatie over de invulling van deze norm kan u vinden in de infofiche over biodiversiteit op landbouwbedrijven (GLMC 8).

Bron: Agentschap Landbouw en Zeevisserij

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Laat het bodemleven op je perceel meten: 50 praktijkpercelen gezocht
8 jan

Laat het bodemleven op je perceel meten: 50 praktijkpercelen gezocht

"Zelf eet je toch ook graag drie keer per dag"
8 jan

"Zelf eet je toch ook graag drie keer per dag"

Amazone EasyMatch start in januari in de mySpreader-app
6 jan

Amazone EasyMatch start in januari in de mySpreader-app

Restrain waarschuwt pootaardappeltelers voor niet-toegelaten ethyleensystemen
6 jan

Restrain waarschuwt pootaardappeltelers voor niet-toegelaten ethyleenproducten

Optisch sorteren in twee verschillende lijnen
6 jan

Optisch sorteren in twee verschillende lijnen

Toon meer

Meer artikelen over ondernemen

EU-akkerbouw 2035: granen stabiel, groei oliehoudende gewassen, minder suikerbieten en biobrandstoffen

EU-akkerbouw 2035: granen stabiel, groei oliehoudende gewassen, minder suikerbieten en biobrandstoffen

Bewegingsmelder in tractorcabine verkozen tot beste oplossing tegen GPS-diefstal

Bewegingsmelder in tractorcabine verkozen tot beste oplossing tegen GPS-diefstal tijdens RMV Gorinchem

Boerderij

Nieuwigheden GLB 2026: gerealiseerd met en voor landbouwers

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze vakpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Vakpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op vakkrant Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • Algemene leveringsvoorwaarden