De aanleg van drempels is een zeer effectieve erosiereducerende maatregel bij ruggenteelten. Op percelen met een hoge (rode) en zeer hoge (paars) erosiegevoeligheid is de aanleg van drempels bij de teelt van aardappelen de verplichte teelttechnische maatregel binnen de conditionaliteit in Vlaanderen.
Voor de biologische aardappelteelt is schoffelen en wieden wel toegelaten als alternatief voor drempels. Bij andere ruggenteelten dan aardappelen is het aanleggen van drempeltjes of het toepassen van een diepe tandbewerking verplicht op de rode en paarse percelen.
Drempels zijn erosiereducerend
Maar ook op andere percelen dan deze met een hoge of zeer hoge erosiegevoeligheid is de aanleg van drempels bij ruggenteelten een goede landbouwpraktijk. Op deze percelen kan u als landbouwer voor de aanleg van drempels bij ruggenteelten ook steun krijgen via de ecoregeling ‘Teelttechnische erosiebestrijdende en bodemverbeterende technieken’. Het steunbedrag hiervoor is 25 euro per hectare.
Deze ecoregeling kan u afsluiten op percelen met een medium, een lage of een heel lage erosiegevoeligheid (respectievelijk oranje, gele en lichtgroene percelen). De aanleg van drempels is de enige teelttechnische erosiebestrijdende techniek waarvoor u steun kan krijgen bij een ruggenteelt. Voor andere teelten kan u steun krijgen voor het uitvoeren van een niet-kerende bodembewerking.
Waarom drempels aanleggen?
- Minder erosie: drempels vertragen het afstromende water, waardoor minder bodemdeeltjes kunnen wegspoelen. Dit is positief voor het behoud van de bodemkwaliteit van uw perceel.
- Betere waterinfiltratie: het opgehouden water tussen de drempels krijgt meer tijd om in de bodem te dringen, waardoor het meer beschikbaar is voor de teelt.
- Betere waterkwaliteit: door de verminderde uitspoeling van inputs zoals meststoffen (nutriënten), gewasbeschermingsmiddelen en sediment, dragen drempels bij tot een betere waterkwaliteit.
- Minder wateroverlast bij hevige regen en onweders: dorpskernen en huizen worden zo beter beschermd tegen wateroverlast.
Aandachtspunten bij de aanleg van drempels
Uit onderzoek blijkt duidelijk dat grotere drempels effectiever zijn en dat deze drempels vooral optimaal functioneren wanneer ze voldoende hoog en stevig zijn. Te lage drempels laten het water alsnog ongehinderd doorstromen, waardoor het effect grotendeels verloren gaat. Als u verplichtingen hebt binnen de conditionaliteit of u neemt deel aan de ecoregeling ‘Teelttechnische erosiebestrijdende en bodemverbeterende technieken’ is het essentieel dat de drempels op regelmatige afstand, voldoende hoog en duidelijk zichtbaar zijn.
Drempels zijn gecreëerd door het aanaarden van de grond dwars tussen de ruggen met specifieke machines. De grond wordt daarbij opgetrokken, zonder dat er putten worden gegraven. Machines, die enkel kleine putten maken, zijn daarom niet toegestaan binnen de ecoregeling ‘Teelttechnische erosiebestrijdende en bodemverbeterende technieken’ en voldoen ook niet voor de conditionaliteitsverplichingen met betrekking tot erosie.


Links een goed voorbeeld, rechts een slecht voorbeeld van drempels bij ruggenteelten.
Meer informatie
Meer informatie over de verplichtingen binnen de conditionaliteit, inclusief een flowchart, en de ecoregeling ‘Teelttechnische erosiebestrijdende en bodemverbeterende technieken’ kan u hier vinden.
Bron en beeld: Agentschap Landbouw




