Als land- en tuinbouwer kunt u uw ingediende verzamelaanvraag nog tot uiterlijk 31 mei, wijzigen. U kunt nog nieuwe percelen toevoegen, bijkomende eco-regelingen of agromilieuklimaatmaatregelen aanvragen of wisselen van percelen zonder dat dit gevolgen heeft voor de steun.
Los grafische conflicten zoveel mogelijk op voor 31 mei, zodat dit geen gevolgen kan hebben voor uw steun.
De verzamelaanvraag wijzigen
Wijzigingen na het indienen van de initiële verzamelaanvraag kunnen nog tot 31 mei zonder verlies van steun, tenzij er voor de betrokken maatregel waarvoor u een wijziging wil indienen al een controle plaatsvond of aangekondigd werd vóór 31 mei. Voor andere maatregelen die niet betrokken zijn in de controle, kunnen wel nog wijzigingen zijn geregistreerd. 31 mei is namelijk de uiterste datum voor het toevoegen van nieuwe percelen voor activering van betalingsrechten, voor het wijzigen van de verklaringen m.b.t. actieve landbouwer, voor het toevoegen van bijkomende bestemmingen en voor het registreren van henneppercelen.
Ook al hebt u voor 31 mei steun aangevraagd op één of meer van uw percelen voor een bepaalde maatregel, dan kan u voor de meeste maatregelen deze steun na 31 mei niet meer aanvragen op één van uw andere percelen (wisselen van percelen) gezien dit beschouwd is als een nieuwe aanvraag. Het schrappen van bijkomende bestemmingen kan wel nog na 31 mei.
Betalingsrechten
Betalingsrechten kunnen nog tot en met 31 mei zijn overgedragen voor activatie. Om te voldoen aan de definitie ‘actieve landbouwer’, is één van de vijf voorwaarden het hebben van een Belgisch BTW-nummer op 31 mei 2026 met NACEBEL-code van een landbouwactiviteit op niveau van de onderneming. Het Belgische ondernemingsnummer en de bijhorende BTW-landbouwactiviteiten (NACEBEL-codes) moeten ook uiterlijk op 31 mei 2026 toegekend of aangevraagd zijn bij de BTW-administratie.
Wijzigingen doorgeven
Als u een wijziging opstart, blijft die momenteel vier dagen ter beschikking. Daarna is ze geblokkeerd, moet de wijziging met de aangebrachte aanpassingen zijn verwijderd en moet een nieuwe wijziging zijn opgestart. Het is dus aan te raden om een opgestarte wijziging ook meteen in te dienen. Na 31 mei blijft een opgestarte wijziging slechts twee dagen ter beschikking.
Ook na 31 mei moet u wijzigingen nog doorgeven, zodat uw verzamelaanvraag in overeenstemming is met de werkelijke toestand op het veld. Nateelten en duurzame praktijken kunt u nog toevoegen. Voor sommige maatregelen (bv. met een deelnameverklaring) kunt u de bijkomende bestemming wel nog toevoegen of wisselen tussen percelen. De exacte uiterste wijzigingsdata voor de verschillende maatregelen vindt u op de website in de fiche ‘indienen en wijzigen van de verzamelaanvraag’, samen met een overzichtstabel.
Wijzigingen aan de voorteelt, hoofdteelt en de gespecialiseerde productiemethode neemt VLM mee tot en met 30 juni voor de mestbankaspecten.
Tip voor het aanvragen
Wilt u snel aan verschillende percelen bijkomende bestemmingen toevoegen, selecteer dan eerst de percelen die u voor ogen hebt (bv. alle percelen bouwland = filter op ‘ja’ en vervolgens eventueel op een bepaalde hoofdteelt), klik op de rechtermuisknop in een willekeurige kolom en kies via de rechtermuisknop voor de mogelijkheid ‘bestemmingen toevoegen’ (bv. precisielandbouw ‘PA’ of vruchtafwisseling met vlinderbloemige ‘VAV’). Na opslaan ziet u op welke percelen de bijkomende bestemming mogelijk is.
Let op: voor alle percelen waarop u de bijkomende bestemming hebt toegevoegd, moet u ook de voorwaarden effectief naleven.
Grafische conflicten
Waar we in vorige jaren een aparte grafische conflictenbrief bezorgden, zijn de grafische conflicten vanaf 2026 mee opgenomen in het algemene incoherentierapport. Het is belangrijk om bestaande grafische conflicten zoveel mogelijk op te lossen vóór 31 mei, opdat dit geen gevolgen zou hebben voor de steun. Onopgeloste overlappingen op 1 juni worden in een incoherentiebrief opgenomen. In het kader van gegevensbescherming worden de namen van de landbouwers waartussen het conflict bestaat, niet meer in de brief gemeld. Als u na 1 juni zo’n incoherentiebrief ontvangt, is het zeer belangrijk dat u actie onderneemt door ofwel uw aangifte te bevestigen of door uw aangifte te corrigeren.
Als er na de termijn vermeld op de incoherentiebrief nog steeds onopgeloste grafische conflicten zijn, is het perceel bij beide gebruikers uit de verzamelaanvraag gehaald. In het geval dat beide partijen een perceel opnieuw claimen wordt u hiervan op de hoogte gebracht zodat u eventueel (extra) bewijs kan aanleveren.
Geïntegreerd landbouwloket
Naar aanleiding van het Vlaams Regeerakkoord werd aan het Agentschap Landbouw en Zeevisserij gevraagd om een uniek loket te ontwikkelen voor landbouwers. Achter de schermen zijn hiervoor alvast de eerste stappen gezet en de verdere uitwerking zal gefaseerd verlopen.
Een eerste concrete stap die voor onze loketgebruikers zichtbaar zal zijn, is de ontwikkeling van een laterale navigatie. Gebruikers kunnen dan vanuit het startscherm van het e-loket Landbouw en Zeevisserij rechtstreeks doorklikken naar andere landbouwgerelateerde loketten (zoals het Omgevingsloket, Waterloket, Mestbankloket en Veeportaal). Hiervoor komen er verschillende nieuwe tegels onderaan het startscherm, die naar verwachting rond de zomerperiode zichtbaar zullen zijn en waarvoor gebruikers niet opnieuw hoeven in te loggen. Deze ontwikkeling vormt een eerste stap binnen een breder verhaal waarbij in de toekomst verdere uitbreidingen mogelijk zijn.
Bron: Agentschap Landbouw




