• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

Geen onkruid is veilig met de Rumex RXF900-spotsprayer

Bodemherbiciden Precisielandbouw 7 juli 2026

Geen onkruid is veilig met de Rumex RXF900-spotsprayer

U heeft het vast wel ergens opgevangen: de Rumex RXF900-spotsprayer wint snel terrein in de akkerbouw. Het algoritme ontwikkelt zich razendsnel, de machine is breed inzetbaar in verschillende teelten en met een werkbreedte van negen meter kunnen percelen op een snelle, maar uiterst secure, werkwijze worden afgewerkt. Hoe bevalt deze machine in de praktijk? We vroegen twee gebruikers naar hun ervaringen.

Akkerbouwer Stan Sturm van Sturm Agro uit Wieringerwerf volgde de ontwikkeling van spotsprayers al een aantal jaren op de voet. Waar zou deze techniek naartoe bewegen? En wanneer zou ik zelf eventueel instappen? Eind vorig jaar ging hij overstag en koos voor de Rumex RXF900-spotsprayer via dealer Frans Dekker Advies Agromechanisatie B.V.

Een goede basis met bodemherbiciden blijft cruciaal. “Doe je de basis van onkruidbestrijding met de traditionele veldspuit niet goed, dan ben je naderhand alsnog met de spotsprayer volvelds bezig”, ervaarde Sturm de afgelopen periode.

Rumex RXF900

Met de Rumex RXF900 komen ingezette middelen precies op de juiste plek terecht: op het onkruidplantje. De spotsprayer hangt in de fronthef van de trekker, camera’s onderscheiden onkruiden van het gewas en vervolgens worden middelen op de onkruidplantjes aangebracht. Hierbij kan de chauffeur de gevoeligheid van het systeem aanpassen. De spotsprayer heeft een werkbreedte van negen meter.

Sturm gebruikt de spotsprayer in uien, wortelen en suikerbieten. Daarnaast zijn er op het akkerbouwbedrijf in Wieringerwerf, van in totaal circa 170 hectare, pootaardappelen geteeld. Zijn broer is eigenaar van Loonbedrijf Sturm-Jacobs. Via deze weg kan de spotsprayer ook in het loonwerk zijn ingezet, bijvoorbeeld voor het bestrijden van ridderzuring in grasland. Maar ook in uien en overige gewassen van klanten van het loonbedrijf is de spotsprayer gebruikt. Daarbij is de brede inzetbaarheid een groot voordeel. Sturm vertelt: “De spoorbreedte verstelling kan relatief makkelijk zijn aangepast om in verschillende teelten te werken.

Uien telen wij bijvoorbeeld op 2,25 meter en bieten op 2,00 meter. De vier loopwielen zet je zo om. Daarbij kunnen de middelste twee wielen vanuit de trekker zijn versteld.”

“De spoorbreedte verstelling kan relatief gemakkelijk worden aangepast om in verschillende teelten te werken.”

Kennis van spuittechnieken

Een van de medewerkers van Sturm Agro werkt in de meeste gevallen met de spotsprayer. “Van tevoren dachten we: ‘opstappen en wegrijden’. Maar dat is niet helemaal het geval”, aldus de akkerbouwer. “De kennis van de chauffeur bepaalt echt hoeveel je uit het spotsprayen kunt halen. Daarvoor zijn de juiste instellingen belangrijk. Bijvoorbeeld bij wind is het bij spotsprayen nog belangrijker dat de druppels precies op de juiste plek landen.” Ook de vochtigheidsgraad van de bodem blijft een belangrijke rol spelen in de effectiviteit van bodemherbiciden. “Dat maakt of kraakt een herbicidenbespuiting, dat geldt voor een spotsprayer net zo goed.”

Snelle service

Leren, ervaring opdoen met de spotsprayer en aanscherpen van bespuitingen en doseringen stonden de laatste tijd hoog op de agenda bij Sturm Agro. Daarbij kon de akkerbouwer met eventuele vragen snel terecht bij dealer Frans Dekker Advies Agromechanisatie B.V. uit Heerhugowaard, Rumex en importeur Landkracht Agri. “Die onderlinge samenwerking is prettig. Met vragen worden we snel geholpen. Dan passen ze even wat aan of voeren ze een nieuwe software-update door.”

“Het is namelijk zo dat de machine nog aan het doorontwikkelen is. Er was al veel ervaring met de spotsprayer in grasland, maar ook in de akkerbouwteelten worden de algoritmes steeds beter. Daarnaast komt er snel meer data bij en hierdoor hebben we het algoritme de afgelopen weken echt met sprongen vooruit zien gaan, vooral in de uienteelt.”

“Er komt snel meer data bij en hierdoor hebben we het algoritme de afgelopen weken echt met sprongen vooruit zien gaan, vooral in de uienteelt.”

Nieuwe ideeën

Voor de komende jaren hoopt de teler dat de Rumex-spotsprayer deze groei blijft voortzetten. Daarnaast heeft hij de wens om de machine nog breder in te zetten. “Het lijkt mij bijvoorbeeld interessant om met de spotsprayer hergroei in de pootgoedteelt aan te pakken. Het zou mooi zijn als dat ook plaatsspecifiek kan.” Voor het finetunen van zijn aanpak kan Sturm sparren met een collega-teler uit de regio, die dit jaar ook gebruik is gaan maken van een spotsprayer. “Er zijn al wat dingetjes die ik volgend jaar misschien net wat anders zou doen. Andere dingen blijven wel hetzelfde. Zo leer je van elkaar en haal je steeds meer uit de techniek van spotsprayen.”

Tekst: Kim Sjoers
Beeld: Stan Sturm, Thomas Dekker en Intrak

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Geen onkruid is veilig met de Rumex RXF900-spotsprayer
7 jul

Geen onkruid is veilig met de Rumex RXF900-spotsprayer

Budgetverhoging voor jonge landbouwers en eco-regelingen
6 jul

Budgetverhoging voor jonge landbouwers en eco-regelingen

Integrale bodemzorg wint steeds meer terrein
6 jul

Integrale bodemzorg wint steeds meer terrein

Haal zo veel mogelijk uit de groenbemesterteelt met deze tips
6 jul

Haal zo veel mogelijk uit de groenbemesterteelt met deze tips

ROPA deelt instructievideo over Keiler 2 RK22
3 jul

ROPA deelt instructievideo over Keiler 2 RK22

Toon meer

Meer artikelen over precisielandbouw

Sturen op voeding, vocht en gewasbescherming

Van onze partner van Iperen

Sturen op voeding, vocht en gewasbescherming

Slimme robots banen zich een weg in Vlaamse wortelvelden

Slimme robots banen zich een weg in Vlaamse wortelvelden

Cropr introduceert de cropr weedr: een laser wieder voor de gangbare teelt

Cropr introduceert de cropr weedr: een laser wieder voor de gangbare teelt

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Brandpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • Algemene leveringsvoorwaarden