• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

Innovatieve oplossingen voor hopteelt in tijden van klimaatverandering

Duurzaam ondernemen 10 oktober 2024

Innovatieve oplossingen voor hopteelt in tijden van klimaatverandering

Met de lancering van het Interreg-project TOMORR’HOP slaan hoptelers en onderzoekers in de grensregio Frankrijk-Wallonië-Vlaanderen de handen in elkaar om de uitdagingen van klimaatverandering en duurzaamheid aan te pakken. In deze regio zijn 63 hoptelers actief. Samen telen zij 239 hectare hop, waarvan 167 hectare in Vlaanderen.

Het project richt zich op het ontwikkelen en testen van innovatieve teelttechnieken om de hopsector toekomstbestendiger te maken. Via grensoverschrijdende samenwerking, kennisuitwisseling en veldproeven wordt gezocht naar oplossingen voor uitdagingen zoals waterbeheer, hittestress en duurzame gewasbescherming.

Op naar een klimaatbestendige hopsector

De afgelopen jaren wordt de hopteelt steeds meer geconfronteerd met de gevolgen van klimaatverandering. Vooral periodes van droogte en extreme temperaturen tijdens het groeiseizoen drukken op de opbrengsten en de kwaliteit van de hop. “Om deze uitdagingen het hoofd te bieden, onderzoeken we technieken zoals irrigatie en bodembeheer om water- en hittestress te verminderen en de productiviteit van de hopplanten te verbeteren,” vertelt Lies Willaert, onderzoeker hop bij Inagro. De bevindingen zullen worden toegepast in veldproeven bij hoptelers in Vlaanderen, Wallonië en Noord-Frankrijk.

Waterbeheer optimaliseren

Een belangrijk aspect van het project is om het waterbeheer te optimaliseren. Door nauwkeurig te bepalen hoeveel water de hopplanten precies nodig hebben en wanneer het ideale moment voor irrigatie is, willen de onderzoekers ervoor zorgen dat water efficiënter wordt gebruikt. Dit is cruciaal in tijden van waterschaarste. Hoewel het afgelopen seizoen nat en eerder koud was, is de verwachting dat droogte en hitte, zoals in 2022 toen de hopopbrengsten tot 30% lager lagen, vaker zullen voorkomen. Het is tegen deze extremen dat de hopsector zich wil wapenen om ook in de toekomst rendabel en duurzaam te kunnen blijven telen.

Duurzame teelttechnieken

Naast de impact van klimaatverandering op watergebruik, richt TOMORR’HOP zich ook op het verminderen van het gebruik van chemische gewasbeschermingsmiddelen en synthetische meststoffen. Duurzaamheid is immers een groeiende prioriteit binnen de sector. Het project zal experimenteren met agro-ecologische technieken, zoals groenbemesters en het bevorderen van nuttige insecten om plagen te beheersen. Dit moet helpen om de biodiversiteit te verbeteren en tegelijkertijd de opbrengst en kwaliteit van de hop te waarborgen.

“De hopsector staat voor een enorme transitie,” zegt Bart Boeraeve, hopteler uit Poperinge en voorzitter van de vzw HOP. “We moeten innovatieve oplossingen vinden om zowel economisch rendabel als ecologisch verantwoord te telen. TOMORR’HOP biedt ons de kans om die technieken te testen en van elkaar te leren.”

Grensoverschrijdende samenwerking

Wat TOMORR’HOP uniek maakt, is de nauwe samenwerking tussen partners uit Vlaanderen, Wallonië en Frankrijk. Door deze grensoverschrijdende samenwerking kunnen hoptelers en onderzoekers kennis uitwisselen en gezamenlijk werken aan innovatieve oplossingen voor de uitdagingen van de hopteelt. Via demonstratieproeven, studiedagen en bedrijfsbezoeken krijgen telers uit de hele regio de kans om nieuwe technieken in de praktijk te zien en toe te passen. Deze samenwerking versnelt niet alleen de implementatie van duurzame teeltmethoden, maar versterkt ook de concurrentiepositie van de hopsector in de grensregio.

Bron en beeld: Inagro

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Groenbemesters leveren meer op dan alleen organische stof
25 aug

Groenbemesters leveren meer op dan alleen organische stof

Grasbufferstroken erosie op paarse en rode percelen
24 aug

Grasbufferstroken op erosiegevoelige percelen

Dewulf introduceert ZB3: nieuwe 3-rijige zelfrijdende klembandrooier
24 aug

Dewulf introduceert ZB3: nieuwe 3-rijige zelfrijdende klembandrooier

Proef onderzoekt effect van mulch op bladluizen in aardappelen
24 aug

Proef onderzoekt effect van mulch op bladluizen in aardappelen

Oldtimer Tractor-Museum
21 aug

Opendeur Oldtimer Tractor-museum Herman Michiels

Toon meer

Meer artikelen over duurzaam ondernemen

Grasbufferstroken erosie op paarse en rode percelen

Grasbufferstroken op erosiegevoelige percelen

E-Horse: nieuwe elektrische werktuigdrager

E-Horse: nieuwe elektrische werktuigdrager

Limagrain presenteert nieuwe groenbemesters en wijst op voordelen hybride tarwe

Limagrain presenteert nieuwe groenbemesters en wijst op voordelen hybride tarwe

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Brandpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • Algemene leveringsvoorwaarden