• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

Vlaamse agrohandel houdt goed stand

Aardappelen oogsten Duurzaam ondernemen Graan oogsten 26 juli 2021

Vlaanderen blijft een netto-exporteur van agrarische producten. De invoer bedraagt in 2020 32,6 miljard euro en de uitvoer 38,9 miljard euro. Het handelssaldo ligt daarmee op +6,3 miljard euro. Het Vlaamse aandeel in de totale Belgische in- en uitvoer van agrarische producten bedraagt telkens 85 procent. Dat blijkt uit het agrohandelsrapport van het Departement Landbouw en Visserij. 

De agrohandel is minder hard getroffen door de coronacrisis dan de totale Vlaamse handel: de totale uitvoer van goederen slonk in 2020 met 8 procent, de invoer met 10 procent. Bij de agrarische producten daalde de uitvoer met 0,8 procent, terwijl de invoer er met 1,6 procent op vooruitging. De agrovoedingsketen bleef als essentiële sector op volle toeren draaien, maar de vraag naar bepaalde producten verminderde, bijvoorbeeld door de gedwongen sluiting van de horeca. Sommige markten raakten tijdelijk verstoord. 

Vlaamse exportproducten

Zuivelproducten zijn in 2020 ons belangrijkste product binnen de totale agrohandel. Ze laten de hoogste in- en uitvoerwaarde optekenen. Cacaoproducten en vers vlees staan op de tweede en derde plaats bij de exportproducten en noteren een fors handelsoverschot van meer dan een miljard euro. Dat laatste geldt ook voor aardappelbereidingen, bier en banketbakkerswerk. Andere sterke exportproducten zijn diepvriesgroenten, landbouwmaterieel, meststoffen, veevoeders en bestrijdingsmiddelen. Vlaanderen importeert veel vers fruit, voornamelijk zuidvruchten. Een aanzienlijk handelstekort is er bij granen, oliën, koolzaad, wijn, koffie, vis en schaal- en weekdieren.

Afzetmarkten

82 procent van de export van agrarische producten gaat naar de EU-28. Nederland is de voornaamste afzetmarkt. Frankrijk volgt op korte afstand. Onze noorderburen zijn goed voor 7,6 miljard euro, onze zuiderburen voor 7,5 miljard euro. Duitsland en het Verenigd Koninkrijk prijken op de derde en vierde plaats. De twee voornaamste niet-Europese klanten zijn de Verenigde Staten en China, grote afnemers van respectievelijk bier en vlas. 

Nederland exporteert voor 9,6 miljard euro aan agrohandelsproducten naar Vlaanderen en is daarmee veruit onze belangrijkste leverancier. Daarna volgen Frankrijk en Duitsland. 27 procent van de geïmporteerde producten komt van buiten de EU-28. 

Agrohandelsoverschot

Vlaanderen boekt het grootste agrohandelsoverschot met het Verenigd Koninkrijk, gevolgd door Duitsland en Frankrijk. De totale invoer uit Groot-Brittannië daalde sterk, terwijl de uitvoer stabiel bleef. Het Verenigd Koninkrijk maakte in 2020 nog deel uit van de interne Europese markt. Mogelijk speelt er een pre-Brexiteffect, een teruggang van de handel door onzekerheid over en anticipatie op een daadwerkelijke Brexit. Met Nederland, Brazilië en Ivoorkust is er een stevig handelstekort. Nederland is het enige EU-land, waarmee Vlaanderen een handelstekort heeft. 

Het positieve saldo wijst erop dat de Vlaamse agrovoedingssector meerwaarde creëert. We voeren veelal onbewerkte bulkproducten in en voeren in meer of mindere mate verwerkte producten uit.

De Vlaamse agrohandelscijfers zijn een weergave van de rechtstreekse in- en uitvoerbewegingen van goederen tussen twee landen op basis van gegevens van de Nationale Bank van België (NBB) en de Comext-databank van Eurostat. 

Bron: Departement Landbouw en Visserij

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Alvantho gaat over op digitaal veilen van primeuraardappelen
24 apr

Alvantho gaat over op digitaal veilen van primeuraardappelen

Bodemstaal en zuurtegraad als basis voor een optimale bemesting
24 apr

Bodemstaal en zuurtegraad als basis voor een optimale bemesting

Voorjaarsdrukte op Flevolandse percelen: poten en zaaien in volle gang
24 apr

Voorjaarsdrukte op Flevolandse percelen: poten en zaaien in volle gang

Rometron stelt Agrometius aan als distributeur van WEED-IT in Benelux en Duitsland
24 apr

Rometron stelt Agrometius aan als distributeur van WEED-IT in Benelux en Duitsland

Suikerbieten zaaien op NKG-perceel: “Schijvenzaaimachine is hier een groot voordeel” 
23 apr

Suikerbieten zaaien op NKG-perceel: “Schijvenzaaimachine is hier een groot voordeel” 

Toon meer

Recente berichten

  • Alvantho gaat over op digitaal veilen van primeuraardappelen
  • Bodemstaal en zuurtegraad als basis voor een optimale bemesting
  • Voorjaarsdrukte op Flevolandse percelen: poten en zaaien in volle gang
  • Rometron stelt Agrometius aan als distributeur van WEED-IT in Benelux en Duitsland
  • Suikerbieten zaaien op NKG-perceel: “Schijvenzaaimachine is hier een groot voordeel” 

Recente reacties

  • hermans lambert op New Holland breidt T6-serie uit met 6-cilinder T6.160 Dynamic Command

Meer artikelen over duurzaam ondernemen

Deadline indiening verzamelaanvraag komt snel dichterbij

Deadline indiening verzamelaanvraag komt snel dichterbij

Koolzaaddag op 23 april in Ellemeet

Koolzaaddag op 23 april in Ellemeet

Bamboe als nieuwe teelt: weinig gewasbescherming en veel afzetmogelijkheden

Bamboe als nieuwe teelt: weinig gewasbescherming en veel afzetmogelijkheden

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Brandpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • Algemene leveringsvoorwaarden