• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

Camera op tractor ziet of biologische gewasbescherming nodig is

Biologische akkerbouw Precisielandbouw Trekkers Veldspuit 16 december 2021

​Bij ziekten en plagen is het belangrijk zo snel mogelijk in te grijpen. En het zou helemaal mooi zijn als direct na een detectie wordt ingegrepen. De Business Unit Glastuinbouw van Wageningen University & Research werkt daarom met een aantal Europese partners aan de ontwikkeling van volautomatische biologische gewasbescherming. Daarbij kijkt de WUR naar zelflerende computermodellen die op basis van digitale beelden besluiten of biologische gewasbescherming nodig is.

Samenwerking

Binnen het Europese OPTIMA-project werkt WUR sinds 2018 samen met partners uit Griekenland, Frankrijk, Italië, Spanje, België en Portugal. Elke partner richt zich op een ander onderdeel, zoals de spuittechniek of een decision-support-systeem. Het onderzoek richt zich op valse meeldauw (in druif), schurft (in appel) en Alternaria (in wortel).

Zo vroeg mogelijk herkennen voor gewasbescherming

WUR onderzoekt of het mogelijk is ziekten in een zo vroeg mogelijk stadium te herkennen, liefst zelfs enkele uren nadat een ziekte zich voordoet. Het doel is dat de camera’s bevestigd worden op bijvoorbeeld een tractor. Al rijdend door het gewas herkent de camera of er sprake is van een besmetting. Vervolgens vindt er in samenspel met het decision-support-systeem toepassing van biologische gewasbescherming plaats.

Smart camera’s ondersteunen gewasbescherming

WUR ontwikkelde drie zogenoemde “smart camera’s” voor de gewassen. Deze camera’s kunnen – middels beeldherkenning en algoritmes – ziekten herkennen. Daarvoor hebben teeltexperts foto’s van de betreffende gewassen beoordeeld: ze gaven op de foto’s de positie aan van besmettingen. Met deep-learning-algoritmen leren de camera’s ziekten te herkennen.

Testen

Afgelopen jaar zijn drie RGB-camera’s en een multispectrale camera getest, onder meer bij de Europese partners en enkele bedrijven. De multispectrale camera brengt acht verschillende kleurgolflengtes in beeld: dat levert dus meer informatie op dan een RGB-camera. Eerder in het onderzoek is ook een spectrale camera met honderden golflengtebanden gebruikt. De hoeveelheid data die deze camera levert was te groot voor real-time ziektedetectie, maar kon wel worden gebruikt om zinvolle banden te selecteren voor de multispectrale camera.

Half 2022 is het onderzoek naar de camera’s gereed en publiceert WUR een ‘proof of concept’. OPTIMA wordt gefinancierd door het Europese Horizon 2020-programma.

Bron: Wageningen university & research

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Nieuwe generatie aan het roer bij Vanhoucke Machine Engineering
14 jan

Nieuwe generatie aan het roer bij Vanhoucke Machine Engineering

Nieuwe pilootvergister Inagro brengt biomethaan dichter bij landbouwpraktijk
14 jan

Nieuwe pilootvergister Inagro brengt biomethaan dichter bij landbouwpraktijk

Eerste wortelen al ingezaaid 
14 jan

Eerste wortelen al ingezaaid 

"Het wordt interessant als het zaadje anders is"
14 jan

"Het wordt interessant als het zaadje anders is"

VGR Equipments
13 jan

VGR Equipments uit de startblokken

Toon meer

Meer artikelen over biologische akkerbouw

ZoBio: meer lokale bioproducten in zorgkeukens door samenwerking met bioboeren

ZoBio: meer lokale bioproducten in zorgkeukens door samenwerking met bioboeren

"Dankzij het wielstel kunnen wij op grotere afstanden oogsten"

“Dankzij het wielstel kunnen wij op grotere afstanden oogsten”

"Natuurlijke aanpak doet vaak niet onder voor chemie"

“Natuurlijke aanpak doet vaak niet onder voor chemie”

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze vakpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Vakpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op vakkrant Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • Algemene leveringsvoorwaarden