• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon

Vlaamse Pachtwet: leefbaarheid bedrijven strikt bewaken

Biologische akkerbouw 14 november 2022

Vlaamse Pachtwet: leefbaarheid bedrijven strikt bewaken

De Vlaamse meerderheidspartijen bereikten vandaag, na maanden onderhandelen, een akkoord over de hervorming van de federale Pachtwet van 1969. De nieuwe Pachtwet kwam tegemoet aan een aantal belangrijke vragen vanuit de landbouwsector. Toch blijven er bezorgdheden rond de opzeg van landbouwgrond in groene bestemmingen, waar vooral de leefbaarheid van landbouwbedrijven gegarandeerd moet blijven. Bij de actualisatie van de oude Pachtwet was het voor Boerenbond cruciaal dat teelt- en exploitatievrijheid voor landbouwers overeind bleef en dat het Pachtdecreet haar kerntaak bleef behouden, nl. voldoende rechtszekerheid bieden aan pachters zodat landbouwers op langere termijn een duurzame bedrijfsvoering kunnen uitbouwen. 

Jonge starters 

”De Pachtwet is en blijft een cruciaal instrument om te verzekeren dat onze vruchtbare landbouwgronden voor landbouw ingezet blijven”, zegt Boerenbondvoorzitter Lode Ceyssens. Vanuit de jonge landbouwers kwam de vraag om de toegang tot grond voor jonge en startende landbouwers te bevorderen. Dat is voldaan. De opzegmogelijkheid voor gepensioneerde pachters maakt het voortaan makkelijker om de gronden te laten exploiteren door een ander landbouwbedrijf. Bovendien komt er een einde aan het voorkooprecht van gepensioneerde pachters.
Een kritiek punt van deze nieuwe Pachtwet blijft wel de opzegmogelijkheden van landbouwpacht in functie van bos en natuur. Lode Ceyssens, Boerenbondvoorzitter: “Hoewel de mogelijkheden om pacht op te zeggen in functie van bos en natuur in het agrarisch gebied mogelijk blijven, worden deze mogelijkheden eindelijk ingeperkt door een strenge leefbaarheidstoets waarop de pachter zich kan beroepen.” Boerenbond had liever gezien dat de mogelijkheden om pacht op te zeggen in het agrarisch gebied om natuur en bos te realiseren verder afgebouwd zouden worden, ook omdat er bijkomende opzegmogelijkheden voor particulieren en dus ook milieu- en natuurverenigingen ingevoerd worden om bos en natuur in groene bestemmingen te realiseren. In deze gebieden geldt er een beperktere leefbaarheidstoets. 

Achterpoortjes  van de pachtwet

“Het Pachtdecreet zet met de verschillende leefbaarheidstoetsen dus zeker stappen in de goede richting. In de landbouwsector leeft er wel bezorgdheid over de achterpoortjes die de Pachtwet nog bevat en die pachtopzegging  in functie van bos en natuur in het agrarisch gebied nog mogelijk laten. “Voor ons is het cruciaal dat de leefbaarheidstoets geen dode letter blijft en dat er eindelijk een einde tot stand zal komen, aan het te pas en te onpas opzeggen van vruchtbare, broodnodige landbouwgrond zonder rekening te houden of dit al dan niet leefbaar is voor de landbouwer in kwestie”, aldus voorzitter Ceyssens.

Bron: Boerenbond

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Keuring verneveltoestellen en graanbehandelingsinstallaties nu ook verplicht
12 jun

Keuring verneveltoestellen en graanbehandelingsinstallaties nu ook verplicht

Kisten- of bulkbewaring: een praktische keuzehulp
12 jun

Kisten- of bulkbewaring: een praktische keuzehulp

Perard
10 jun

Perard Optium CL 200-T-mestverspreider

Bewegen we naar één integrale gewasgezondheid toe?
10 jun

Bewegen we naar één integrale gewasgezondheid toe?

Proefvelden PotatoEurope 2025: 15 bedrijven tonen hun expertise in de praktijk
10 jun

Proefvelden PotatoEurope 2025: 15 bedrijven tonen hun expertise in de praktijk

Toon meer

Meer artikelen over biologische akkerbouw

Wetenschappers pleiten voor toestaan nieuwe veredelingstechnieken in Europa’s biologische landbouw

Oproep onderzoeksprojecten biolandbouw 2025

Thulit, een speciale wiedeg van Lemken

Thulit, een speciale wiedeg van Lemken

Evaluatie en ontwikkeling van klimaatbestendige bio-insecticiden voor duurzame landbouw 

Evaluatie en ontwikkeling van klimaatbestendige bio-insecticiden voor duurzame landbouw

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze vakpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2025 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Vakpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op vakkrant Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Privacy statement
  • Cookiebeleid
  • Disclaimer