• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

Vlaamse milieudiensten fuseren

Ondernemen 24 februari 2022

Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir (N-VA) heeft aangekondigd dat de milieudiensten OVAM, VMM, VLM, Natuur en Bos en de afdeling Handhaving van het departement Omgeving binnenkort onder één vlag verder gaan. Hiermee hoopt Demir schandalen als bij 3M of inbreuken op de mestwetgeving te voorkomen. Demir kreeg voor het fusieproject reeds de steun in de ministerraad.

“De samenvoeging gaan we de komende maanden opstarten met één doel voor ogen: een nog daadkrachtigere en betere handhaving op het terrein. Dat is wat de mensen van ons verwachten”, zegt minister Demir.

“Niet alle bedrijven of landbouwers zijn bandieten, maar het is belangrijk dat de rotte appels eruit gehaald worden.”

Hiervoor zullen er globaal genomen nog eens 18 inspecteurs aangenomen worden, bovenop de reeds 255 inspecteurs over de organisaties heen. “Niet alle bedrijven of landbouwers zijn bandieten, maar het is belangrijk dat de rotte appels eruit gehaald worden. Handhaving is daarbij cruciaal. Lang was niet iedereen daarvan overtuigd, maar deze Vlaamse regering wel.”

Scepsis: ‘gewoon een communicatiestunt’

Echter zijn er heel wat mensen die zich niet achter de plannen van de minister scharen. Zo zei een insider bij OVAM in Het Laatste Nieuws dat het gewoon om “een communicatiestunt” gaat en “een maat voor niets” zal zijn. Hij vreest bovendien dat bevoegdheidsgevechten zullen blijven bestaan.

Milieuwetgeving ‘ontzettend complex’

Ook oppositiepartij Groen waarschuwt dat een samenvoeging van de milieu-inspectiediensten grote risico’s inhoudt. “Milieuwetgeving is ontzettend complex. Wetgeving en controle moet zo nauw mogelijk verbonden zijn. Door inspecteurs weg te halen van het departement dat de vergunningen toekent, dreigt het gevaar dat ze minder goed en trager op de hoogte zijn”, stelt Vlaams parlementslid Mieke Schauvliege.

Besparingen op inspectie van milieudiensten

Schauvliege wijst erop dat er al jaren bespaard wordt op inspectie door milieudiensten. ”Controles worden beperkt of niet uitgevoerd en 20 procent van de klasse 1 bedrijven – de bedrijven die door Vlaanderen vergund en gecontroleerd zouden moeten worden – werd zelfs nog nooit gecontroleerd door een gebrek aan personeel. En in plaats van in te zetten op een sterkere inspectiedienst, beslist minister Demir nu op eigen houtje om de inspectiediensten van de verschillende departementen te verplaatsen en daarmee verder te verzwakken”, stelt ze.

Het Groen-parlementslid hekelt dat de beslissing snel en onder de radar genomen werd, zonder dat de aanbevelingen van de PFOS-commissie over milieu-inspectie afgewacht werden. “Daarnaast loopt er nog een andere audit, die opgestart werd na een uitzending van Pano vorig jaar, waaruit bleek dat omgevingsinspecteurs onder druk werden gezet om minder of minder grondig te controleren. Maar ook op die resultaten werd niet gewacht.”

18 nieuwe inspecteurs ‘veel te rooskleurig’

Volgens Schauvliege is de aankondiging van de 18 nieuwe inspecteurs bovendien een veel te rooskleurige voorstelling van de feiten. “De uitstroom bij het departement Omgeving, onder andere door een pensioengolf, is veel groter dan de aanwerving van 18 nieuwe inspecteurs. In de praktijk is dit een verdere besparing op de kwaliteit van ons milieubeleid”, besluit het parlementslid.

Bron: Landsbond Pluimvee

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Amazone vernieuwt Pantera 4504 met nieuwe cabine en modernere uitstraling
26 jun

Amazone vernieuwt Pantera 4504 met nieuwe cabine en modernere uitstraling

Druppelirrigatie in uien: "Je hebt altijd een mooi blok uien"
25 jun

Druppelirrigatie in uien: "Je hebt altijd een mooi blok uien"

"Een mooi gewas telen met relatief weinig water"
25 jun

"Een mooi gewas telen met relatief weinig water"

Juiste bandenspanning levert meetbare brandstofbesparing op bij transportwerk
24 jun

Juiste bandenspanning levert meetbare brandstofbesparing op bij transportwerk

Bladvitaliteit in aardappelen cruciaal: Herfomyc ondersteunt een vitale plant
23 jun

Bladvitaliteit in aardappelen cruciaal: Herfomyc ondersteunt een vitale plant

Toon meer

Meer artikelen over ondernemen

Akkervarkens bieden kansen voor circulariteit op je bedrijf

Akkervarkens bieden kansen voor circulariteit op je bedrijf

Conjuctuur gedaald, maar volgens Brouns past enige nuance

Conjuctuur gedaald, maar volgens Brouns past enige nuance

Belgische aardappelproducten scoren in Azië tijdens FHA Singapore

Belgische aardappelproducten scoren in Azië tijdens FHA Singapore

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Brandpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • Algemene leveringsvoorwaarden