• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

Meer grip op loofdoding met de DiscMaster

Aardappelen oogsten 4 september 2025

Meer grip op loofdoding met de DiscMaster

Sinds 2020 heeft machinefabrikant Vegniek, uit Emmeloord, de DiscMaster-looftrekker op de markt. Met deze innovatieve machine kan een streep worden gezet door de oude reputatie van looftrekken en kunnen de voordelen van looftrekken zijn gezien. Nu, vijf seizoenen na de introductie, ziet Vegniek dat steeds meer telers het looftrekken omarmen en ontdekken hoe zij met de DiscMaster meer controle krijgen over kwaliteit en loofdoding.

Een steeds strenger middelenbeleid en het verbod op Reglone resulteert in een toenemende vraag naar alternatieve vormen van loofdoding. Het juiste moment van loofdoding is cruciaal voor een succesvolle oogst, maar met minder beschikbare middelen is dit steeds moeilijker te sturen. “Toen we nog met Reglone mochten spuiten, stopte de groei binnen twee dagen. Met de huidige middelen is dit veel onvoorspelbaarder geworden, de reactie van het middel verschilt per dag. Met looftrekken daarentegen bepaal je het moment zelf; de knollen stoppen direct met groeien”, aldus Arjan Vaandrager die al vijf seizoenen met de DiscMaster werkt.

Grip op kwaliteit en maatsortering

In één werkgang is het loof eerst tot een lengte van circa vijftien tot twintig centimeter geklapt, om vervolgens met de DiscMaster het loof door middel van trekschijven van de aardappelen af te trekken, zonder knollen mee omhoog te nemen. Door het lostrekken van de plant is de sapstroom direct onderbroken, wat verschillende voordelen met zich meebrengt. Dit ziet Vaandrager ook. Hij vult aan: “De aardappelmarkt is momenteel wat terughoudend. Juist dan wil je het loof zo nauwkeurig mogelijk doodmaken, zodat de knollen niet doorgroeien en uit de maat raken. Met een looftrekker kun je gericht sturen op een optimale maatsortering.”

Naast het nauwkeurig bepalen van de maatsortering ziet DiscMaster-gebruiker Frank Schutter voordelen wat betreft de bestrijding van virussen en schimmels: “Sporen van schimmels en virussen bewegen zich langs en door de plant, door het looftrekken is deze doorgang onderbroken. Vooral bij ouderdomsresistenties, waarbij virussen zich langzaam verspreiden, voorkom je met looftrekken besmetting van nieuwe knollen in de afstervende fase.”

Moment van rooien vervroegen

Dit zijn niet de enige voordelen die gebruikers ervaren door loof te trekken. Het moment van rooien kan ook aanzienlijk zijn vervroegd. Dit ziet Guus Koetsenruijter ook, die dit jaar zelf een DiscMaster heeft aangeschaft, nadat hij voorgaande jaren de loonwerker met deze machine liet komen. “Doordat het loof direct dood is, kunnen we, afhankelijk van het ras, gemiddeld twee weken eerder rooien.”

Vroeger rooien heeft meerdere voordelen, waaronder een lager risico op rhizoctonia en schade door ritnaalden. Hilko Bos, die al drie seizoenen met de DiscMaster werkt, speelt hier slim op in: “Een deel van ons areaal ligt op gescheurd grasland, waar ritnaalden een uitdaging vormen. Met looftrekken en een vroeg ras kunnen we eerder rooien en zo de ritnaalden voorblijven.”

Naast de teelttechnische voordelen speelt ook het gebruiksgemak van de DiscMaster een belangrijke rol. “Het is een doordachte, maar toch toegankelijke machine”, vertelt Bos enthousiast. “Alles zit logisch in elkaar en is volledig verstelbaar, zonder ingewikkelde elektronica. Een sterk punt vind ik dat je met de trekschijven precies rond de aanzet van de stengel werkt. Daarnaast zorgen de glijsloffen, naast de schijven, ervoor dat er nauwelijks knollen uit de rug worden getrokken.”

Strategisch looftrekken

Steeds meer telers zetten looftrekken strategisch in binnen hun bedrijfsvoering, om zo beter in te spelen op uiteenlopende uitdagingen in de teelt. Bos past deze strategie met succes toe, aangezien hij op zwaardere gronden teelt, waar ruggen vaak hard worden en korsten ontstaan. “Door loof te trekken, breek je de korsten open en blijft de bovenlaag mooi los. Als het op andere plekken te droog is om te rooien, kunnen wij dankzij het looftrekken toch door.”

Ook Koetsenruijter past looftrekken strategisch toe. “Looftrekken is een waardevolle aanvulling die goed past binnen ons bedrijf. We telen bewust taaie, moeilijk dood te krijgen rassen. Waar anderen afscheid nemen van dit soort rassen, gaan wij deze uitdaging juist aan. Dankzij onze lichte, makkelijk rooibare grond, in combinatie met looftrekken, kunnen wij deze moeilijke rassen wél telen en verwachten we toch een mooi saldo te behalen.”

Kortom, de DiscMasterlooftrekker biedt veel voordelen op het gebied van kwaliteit, functionaliteit en effectiviteit. Met de looftrekker van Vegniek kunnen betere bedrijfsresultaten worden gerealiseerd en word je minder afhankelijk van chemische loofdoding. De looftrekker van Vegniek biedt je de kans om voorbereid te zijn op een toekomst, waarin het gebruik van middelen af zal nemen. “Met looftrekken zie je dat het lukt om het gebruik van chemie te reduceren. En dat wordt in de toekomst alleen maar belangrijker”, aldus Bos. “Ik vind dat we als sector stappen moeten zetten, en dat ieder bedrijf moet kijken wat hierbij past. In ons geval sluit de Vegniek DiscMaster uitstekend aan bij onze strategie om richting een teelt met minder chemie te gaan.”

Tekst en beeld: Vegniek

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Mercedes-Benz Unimog in de landbouw
4 sep

Op bezoek bij Mercedes-Benz Unimog

Futuristische technologieën in de aardappelteelt
4 sep

Futuristische technologieën in de aardappelteelt

Meer grip op loofdoding met de DiscMaster
4 sep

Meer grip op loofdoding met de DiscMaster

Presentatie nieuwe Pieper-Does Pro lijn
3 sep

Presentatie nieuwe Pieper-Does Pro lijn

Waar gaat het met de handel naartoe?
3 sep

Waar gaat het met de handel naartoe?

Toon meer

Meer artikelen over

Mercedes-Benz Unimog in de landbouw

Op bezoek bij Mercedes-Benz Unimog

Futuristische technologieën in de aardappelteelt

Futuristische technologieën in de aardappelteelt

Presentatie nieuwe Pieper-Does Pro lijn

Presentatie nieuwe Pieper-Does Pro lijn

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze vakpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2025 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Vakpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op vakkrant Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)