• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon

Natte zomer niet zonder gevolgen voor de aardappelmarkt

Aardappelen oogsten Aardappelprijs Phytophthora 6 september 2021

Aardappelmarkt

Noordwest-Europa kent deze zomer één van de meest vochtige zomers van de afgelopen decennia. In sommige gebieden in België en West-Duitsland was de regenval half juli een absoluut historisch record. Sinds half juli vormt phytophthora een constant aandachtspunt voor telers met hoge spuitkosten tot gevolg.

Een groeiend aantal producenten zegt de problemen min of meer onder controle te hebben; maar het kan wel degelijk leiden tot lagere netto opbrengsten of kwaliteitsproblemen. Dus linksom of rechtsom kan het zeker invloed hebben op het seizoen.

Gemiddelde opbrengsten

De gemiddelde opbrengsten in de NEPG-zone zullen naar verwachting ongeveer gelijk zijn aan die van vorig jaar. Dat is rond de 45 ton per hectare en iets boven het vijfjaargemiddelde. Het percentage tarra zal naar verwachting wat hoger liggen. Er zijn nog veel onzekerheden over kwaliteitsproblemen zoals rot, holle harten, groeischeuren en lage onderwatergewichten in sommige gevallen. Maar ook over de oogstomstandigheden en de bewaarbaarheid.

De totale productie in de EU-4 bedraagt naar verwachting ongeveer 22,4 miljoen ton. Deze is lager dan vorig jaar, vooral doordat het areaal is afgenomen tot 497.700 hectare. Dit ligt in lijn met de NEPG-visie. Daarmee komt de oogst op het vijfjarig gemiddelde.

Hogere productiekosten

De teelt van aardappelen blijft een dure teelt. Kosten voor gewasbescherming, energie, bewaring en arbeid zijn flink gestegen. Deze hogere aardappelproductiekosten kunnen in combinatie met hogere prijzen voor granen en koolzaad; van invloed zijn op het aardappelareaal van 2022.

Goed lopende export verwerkt product

De wereldwijde Covidpandemie is nog steeds aan de gang en zal het komende seizoen zeker invloed hebben op de aardappelmarkten en de verkoop van verwerkte producten. Niemand weet wat de invloed op de wereldhandel en -markt zal zijn van de deltavariant (en ook andere varianten die zich mogelijk nog zullen ontwikkelen).

Toch werken verwerkers sinds het begin van de zomer op volle capaciteit. De uitvoer van de EU-27 was in juni met 63 procent gestegen en ten opzichte van juni 2020 zeer goed. De totale verkoop van Europese verwerkte aardappelproducten in seizoen 2020/2021 is met 13 procent gestegen ten opzichte van seizoen 2019/2020. Er waren in de afgelopen twaalf maanden dan ook grote verschillen in exportbestemmingen en -volumes.

Door de zeer hete en droge zomer in Zuid-Europa, Noord-Afrika en Oost-Europa zou de export van aardappelen naar het Middellandse Zeegebied en mogelijk naar Oost-Europa goed kunnen zijn.

Bron: VTA

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Keuring verneveltoestellen en graanbehandelingsinstallaties nu ook verplicht
12 jun

Keuring verneveltoestellen en graanbehandelingsinstallaties nu ook verplicht

Kisten- of bulkbewaring: een praktische keuzehulp
12 jun

Kisten- of bulkbewaring: een praktische keuzehulp

Perard
10 jun

Perard Optium CL 200-T-mestverspreider

Bewegen we naar één integrale gewasgezondheid toe?
10 jun

Bewegen we naar één integrale gewasgezondheid toe?

Proefvelden PotatoEurope 2025: 15 bedrijven tonen hun expertise in de praktijk
10 jun

Proefvelden PotatoEurope 2025: 15 bedrijven tonen hun expertise in de praktijk

Toon meer

Meer artikelen over phytophthora

Schaakmat zetten in het phytophthora-spel

Schaakmat zetten in het phytophthora-spel

Vertify onderzoekt toekomstbestendige teeltstrategieën

Vertify onderzoekt toekomstbestendige teeltstrategieën

Ik maak gebruik van natuurlijke vriendjes om gewas te beschermen

“Ik maak gebruik van natuurlijke vriendjes om gewas te beschermen”

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze vakpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2025 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Vakpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op vakkrant Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Privacy statement
  • Cookiebeleid
  • Disclaimer