• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

Tot 5 ton per wiel om ondergrondverdichting te beperken

Bodembeheer Duurzaamheid 10 augustus 2026

Tot 5 ton per wiel om ondergrondverdichting te beperken

Steeds zwaardere landbouwmachines vergroten het risico op bodemverdichting. Brede banden en een lage bandenspanning kunnen de druk op de bovenste bodemlaag beperken. Volgens Wageningse onderzoekers is voor het voorkomen van ondergrondverdichting ook de wiellast van belang. In het rapport Voorkomen van bodemverdichting met landbouwmachines in de akker- en tuinbouw wordt daarom geadviseerd om het gewicht per wiel te beperken.

De kans op bodemverdichting is in de akker- en tuinbouw relatief groot. Oogstwerkzaamheden vinden regelmatig plaats onder natte omstandigheden, terwijl landbouwmachines steeds groter en zwaarder worden. Volgens het rapport Voorkomen van bodemverdichting met landbouwmachines in de akker- en tuinbouw is de wiellast van landbouwmachines in de afgelopen vijftien jaar met 15 tot 20 procent toegenomen. Daardoor neemt ook de belasting van de diepere bodemlagen toe. Ondergrondverdichting is moeilijk te herstellen. De gevolgen kunnen jarenlang merkbaar blijven. Zo kan verdichting leiden tot een slechtere beworteling en minder waterinfiltratie. Ook kunnen opbrengsten afnemen.

Brede banden verlagen bodemdruk

Veel akkerbouwers en tuinders gebruiken brede banden en een lagere bandenspanning om bodemverdichting te beperken. Volgens de onderzoekers blijft dat een belangrijke maatregel. Voor werkzaamheden op het land adviseren zij een bandenspanning van minder dan één bar. Daarmee kan de bodemdruk in de bovenste laag worden verminderd.

Om ook ondergrondverdichting te voorkomen is echter meer nodig. De onderzoekers adviseren om de wiellast te beperken tot ongeveer 5 ton per wiel. Op droge gronden kan die grens iets hoger liggen, terwijl op natte percelen juist minder gewicht het land op kan.

Een zware passage kan meer schade veroorzaken

Het rapport laat zien dat meerdere passages met lichtere machines voor de ondergrond minder schadelijk kunnen zijn dan één passage met een zeer zware machine. Vaker rijden kan wel extra verdichting van de bovenste bodemlaag veroorzaken. De diepere bodemlagen worden vooral belast door hoge piekbelastingen.

Daarom is het beperken van zware wiellasten volgens de onderzoekers een belangrijke strategie om blijvende ondergrondverdichting te voorkomen. De keuze voor een machine moet dus niet alleen worden gebaseerd op de bandbreedte en bandenspanning. Ook het gewicht dat per wiel op de bodem terechtkomt speelt een belangrijke rol.

Planning kan aantal passages beperken

Ook de logistiek op het bedrijf kan bijdragen aan het voorkomen van bodemverdichting. Software voor routeplanning kan helpen om efficiëntere routes over percelen te bepalen. Hierdoor kunnen onnodige passages worden beperkt. Daarnaast kunnen zwaar beladen voertuigen op een geschikte plaats worden geladen of gelost. Verder wijzen de onderzoekers op het belang van tractie, wielslip en rijsnelheid. Bodemverdichting wordt namelijk niet alleen beïnvloed door de verticale belasting van een machine. Ook trekkrachten en wielslip spelen een rol.

Vaste rijpaden beperken verkeersbelasting

Een verdere maatregel is het werken met vaste rijpaden. Bij Controlled Traffic Farming wordt het verkeer geconcentreerd op dezelfde sporen. Het grootste deel van het perceel wordt daardoor niet of minder vaak bereden. Volgens de onderzoekers kan rijpadenteelt bijdragen aan een betere bodemstructuur en waterinfiltratie. Ook kunnen brandstofkosten dalen en opbrengsten toenemen. De overstap vraagt wel om investeringen in aangepaste machines. Daardoor is deze werkwijze niet voor ieder bedrijf direct haalbaar.

In Nederland wordt inmiddels op ongeveer honderd bedrijven met vaste rijpaden gewerkt.

Tekst: Esmee Groot Roessink

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
"Je moet de nieuwe generatie de ruimte geven"
6 okt

"Je moet de nieuwe generatie de ruimte geven"

Wintertarwerassen vergeleken: welk ras past bij jouw teelt?
6 okt

Wintertarwerassen vergeleken: welk ras past bij jouw teelt?

Corteva legt de focus op gewasbescherming en splitst zaadactiviteiten af
5 okt

Corteva legt de focus op gewasbescherming en splitst zaadactiviteiten af

Wie zwengelt het gebruik van resistente rassen aan?
5 okt

Wie zwengelt het gebruik van resistente rassen aan?

Gids door het landschap van wintertarwerassen
1 okt

Gids door het landschap van wintertarwerassen

Toon meer

Meer artikelen over bodembeheer

Quinoaoogst is in volle gang

Quinoaoogst is in volle gang

Bohnenkamp zet in op bandenspanning en draagvermogen

Video: Bohnenkamp zet in op bandenspanning en draagvermogen

Regenworm verbetert waterhuishouding in bodem

Regenwormen spelen belangrijke rol bij bodemstructuur en waterhuishouding

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Brandpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • Algemene leveringsvoorwaarden