• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon

“Hoe beter het zaadje wordt aangedrukt, hoe beter het resultaat”

Uien zaaien Zaaimachine 9 mei 2022

Kramer

De zaaimachine bepaalt of een gewas de perfecte start krijgt. Iedere Proseeder-zaaimachine die de fabriekshal in Bant verlaat, ademt de filosofie van Kramer BV. De veelzijdigheid van de machine wordt bovendien steeds belangrijker, weet mede-eigenaar Reinoud Tepper te vertellen.

Akkerbouwers en loonwerkers zoeken in toenemende machines die meer allround kunnen zijn ingezet, dus voor het zaaien van meerdere gewassen. Niet alleen uien, maar ook rode bieten, boontjes, erwten of spinazie. “Een 21-rijige zaaimachine van drie keer twee meter, kan eenvoudig zijn omgebouwd naar 23 rijen, zodat het mooi aansluit.”

Proseeder

Waren aanvankelijk de Kramer-zaaimachines vooral populair onder zaaiuientelers, inmiddels is de vraag naar de Proseeder veel breder. Zo is er in toenemende mate interesse voor spinazie als rijenteelt, vertelt Tepper. De gedachte achter de zaaitechniek blijft hetzelfde. “Het zaad is mooi vastgelegd, wat weer zorgt voor een betere opbrengst. Ook is onkruid beter aan te pakken omdat je in rijen beter en makkelijker kunt schoffelen. Ook binnen de conventionele landbouw is mechanische onkruidbestrijding in opkomst, omdat chemische middelen onder druk staan. De zaaimethode draagt bij aan het beheersbaar houden van onkruid. Met de zaaitechniek creëer je dus kansen in onkruidbeheersing en de opkomst is regelmatiger.”

Zaaikouters verlengen

Kramer verlengt de zaaikouters, waardoor de losse grond pas op het zaad valt nadat het drukwiel dat heeft aangedrukt. Het wiel kan in staal, maar ook in kunststof uitgevoerd worden. Stiften zorgen er voor dat het zaad goed verdeeld wordt over de kouter. Het frontstuk van de kouter kan uitgewisseld worden met drie verschillende vooropeningen van 8, 15 en 25 millimeter om de zaden op de juiste manier in het ‘voortje’ te leggen. Het zaaihuis kan op verschillende manieren worden uitgevoerd om voor elke manier van het zaaien de juiste componenten te gebruiken. “Allemaal custom made.”

Voor Kramer is het zaak om de geluiden uit het veld te gebruiken om de zaaitechniek nog verder te verbeteren. “Dan gaat het wel om details, die het succes van de beste zaaimachine die er is, want dat vinden wij, verder uit te bouwen. Iedere machine, die hier de productiehal verlaat is uniek. Intern zijn we wel druk bezig om te kijken naar een betere standarisering van de Proseeder.”

Kramer

Bijzondere zaaimachines van Kramer BV

Kramer BV heeft de afgelopen tijd enkele bijzondere zaaimachines afgeleverd. Van Spanje tot Denemarken, zo vertelt Reinoud Tepper. Ook is het bedrijf verantwoordelijk voor het zaaigedeelte van een unieke zelfrijder die op de proefvelden van zaadleverancier De Groot en Slot rijdt. “In plaats van vijf mensen, zijn hierdoor nog maar twee personen nodig: de chauffeur en iemand die de zakjes met zes- tot zevenhonderd zaden leegt. Non-stop met een snelheid van een kilometer per uur. Je hoeft niet meer schoon te maken tussen de plotjes. Dat scheelt enorm.” Een ander project is een zaaimachine voor wortelen bij Bejo. “Projecten kosten veel tijd en energie, maar zijn ook ontzettend leuk om te doen.”

Dit is een artikel uit de Akkerbouwkrant. Wil je deze thuis ontvangen? Klik hier.

Tekst: Martin de Vries
Beeld: Martin de Vries en Kramer BV

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Keuring verneveltoestellen en graanbehandelingsinstallaties nu ook verplicht
12 jun

Keuring verneveltoestellen en graanbehandelingsinstallaties nu ook verplicht

Kisten- of bulkbewaring: een praktische keuzehulp
12 jun

Kisten- of bulkbewaring: een praktische keuzehulp

Perard
10 jun

Perard Optium CL 200-T-mestverspreider

Bewegen we naar één integrale gewasgezondheid toe?
10 jun

Bewegen we naar één integrale gewasgezondheid toe?

Proefvelden PotatoEurope 2025: 15 bedrijven tonen hun expertise in de praktijk
10 jun

Proefvelden PotatoEurope 2025: 15 bedrijven tonen hun expertise in de praktijk

Toon meer

Meer artikelen over zaaimachine

Pöttinger viert een halve eeuw innovatie in grondbewerking en zaaitechniek

Pöttinger viert een halve eeuw innovatie in grondbewerking en zaaitechniek

Nieuwe Amazone Cirrus 8004-2C Grand getrokken zaaimachinecombinatie

Nieuwe Amazone Cirrus 8004-2C Grand getrokken zaaimachinecombinatie

Efficiëntie en precisie in toediening van vloeibare meststoffen

Efficiëntie en precisie in toediening van vloeibare meststoffen

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze vakpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2025 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Vakpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op vakkrant Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Privacy statement
  • Cookiebeleid
  • Disclaimer