• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

Uiendag 2026: fusarium de baas blijven

Uien oogsten Uien zaaien 20 augustus 2026

Uiendag 2026: fusarium de baas blijven

De omstandigheden worden steeds uitdagender in de uienteelt, wat de weg juist vrijmaakt voor fusarium. Hoe kunnen we met de beschikbare tools deze grondgebonden schimmel de baas blijven? Tijdens de landelijke Uiendag bij de Rusthoeve in Colijnsplaat zullen specialisten antwoord geven op deze vraag.

Op de Uiendag zijn er verschillende proefvelden te bezoeken om vormen van gewasbescherming, bemesting, irrigatie, onkruidbestrijding en insectenbestrijding te vergelijken. Eén van deze proefvelden is speciaal ingericht op fusariumbeheersing.

Perceelskeuze

“Bij bijvoorbeeld witrot weet je: als dat op je perceel zit, is de kans op besmetting zo goed als honderd procent, dus kies je voor een ander perceel voor de uienteelt. Bij fusarium bevinden we ons nog enigszins in een grijs gebied”, aldus Luc Remijn van Delphy en UIKC (Uien Innovatie en Kennis Centrum).

Fusariumtoets van HLB

Bij de inrichting van de proefpercelen is er gebruikgemaakt van de Fusariumtoets van HLB, vanuit het Uireka-project. Aan de hand van grondmonsters is de mate van fusariumbesmetting op het perceel vastgesteld. De voorste strook van het perceel bleek een zware fusariumbesmetting te hebben in de zwaarste categorie. De rest van het perceel was niet aantoonbaar besmet.

“Dit vormde natuurlijk een mooie kans om een fusariumproef aan te leggen. Daarom zijn we met verschillende partijen om tafel gegaan”, vertelt Remijn. Op het zwaar besmette deel van het perceel werden veertien proefobjecten aangelegd. Fusariumbeheersing met chemische middelen, plantversterkende producten en teeltsystemen zoals ruggenteelt wordt vergeleken. Tijdens de Uiendag kunnen bezoekers de effecten van deze verschillende strategieën met eigen ogen bekijken.

Grondmonsters zijn het begin

Remijn geeft alvast een tipje van de sluier. “De voorlopige resultaten liegen er niet om. Het perceel is op verschillende plekken duidelijk aangetast. De zwaarste categorie besmet zou namelijk in de praktijk betekenen dat een perceel niet geschikt is voor de uienteelt. Hier kunnen telers veel van leren voor hun eigen fusariumstrategie. De Fusariumtoets is namelijk een belangrijk hulpmiddel om inzicht te krijgen in de toestand van je perceel, maar om dit hulpmiddel verder uit te werken zijn resultaten van praktijkpercelen belangrijk. Dan kunnen de categorieën van besmettingen uiteindelijk worden gekoppeld aan concrete teeltadviezen en dat is wat we nodig hebben.”

“Stel je voor dat je perceel tussen categorie twee en vier scoort, dus een gemiddelde fusariumbesmetting heeft. Wat doe je dan als teler? Ga je uien telen op dit perceel? Anticipeer je alvast op een besmetting? Dat zijn dingen waar we met z’n allen over na moeten denken om een succesvolle beheersingsstrategie op te zetten. Ik roep dan ook op: bij twijfel, laat je perceel bemonsteren zodat we snel een advies kunnen krijgen in de vijf verschillende categorieën.”

Bezoek aan de Uiendag

Tijdens de Uiendag op donderdag 27 augustus, van 09:00 tot 18:00 uur, zullen er verschillende rondgangen langs deze en andere proefvelden worden georganiseerd. De Uiendag is de hele dag door vrij te bezoeken. Ook is er een centraal plein ingericht waar verschillende partijen uit de uienbranche staan opgesteld, van zaadleveranciers tot mechanisatiebedrijven. Op deze manier kunnen telers kennis opdoen om de uienteelt zo succesvol mogelijk te maken.

Meer informatie is te vinden op www.uiendag.nl.

Tekst: Kim Sjoers
Beeld: Luc Remijn

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
E-Horse: nieuwe elektrische werktuigdrager
20 aug

E-Horse: nieuwe elektrische werktuigdrager

Uiendag 2026: fusarium de baas blijven
20 aug

Uiendag 2026: fusarium de baas blijven

Fendt 5275c
19 aug

Unieke Fendt 5275C-maaidorser bij AGRI-VDP

handelaarsplaten
19 aug

Fedagrim pleit voor omzetcriterium bij hernieuwing handelaarsplaten

"Wendbare allround trekker"
19 aug

"Wendbare allround trekker"

Toon meer

Meer artikelen over uien oogsten

Agri Poppe bouwt AP Lift-principe uit tot compleet nieuwe uienrooier

Agri Poppe bouwt AP Lift-principe uit tot compleet nieuwe uienrooier

"Hoge verwachtingen van schijven voor kouters"

“Hoge verwachtingen van schijven voor kouters”

Tijdelijke vrijstelling Movento voor meerdere teelten

Tijdelijke vrijstelling Movento voor meerdere teelten

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Brandpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • Algemene leveringsvoorwaarden