• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

“We maken de kringloop rond met kunstmestvervangers”

Bodembeheer Graan zaaien Kringlooplandbouw 2 september 2024

Renure We maken de kringloop rond met kunstmestvervangers

Melkveehouder Tim Alders verwerkt op zijn bedrijf in het Brabantse Overloon drijfmest tot dikke fractie en kunstmestvervangers als mineralenconcentraat. Een melkveehouder die varkensmest verwerkt? Waarom dat?

“Zo’n vijftien jaar geleden werd het gebied waarin wij zitten en landbouwontwikkelingsgebied. Er zouden om ons heen twaalf nieuwe locaties met intensieve veehouderij komen. ‘Wat kunnen wij dan nog met ons melkvee?’ was onze vraag aan de overheid. Toen bedachten we het plan om mest te gaan verwerken van bedrijven in de buurt. De gemeente ging akkoord. Toen heeft het nog wel tien jaar geduurd voor we konden starten. Inmiddels draaien we al zes jaar.”

Kringloop rond maken door mestverwerking

Alders heeft een vergunning voor de verwerking van 135.000 kubieke meter drijfmest per jaar. Dat is voornamelijk varkensmest, afkomstig van bedrijven binnen een straal van tien kilometer. Het mestoverschot van zijn melkvee wordt ook verwerkt in de installatie, maar dit is slechts een klein deel van het totaal. In de installatie wordt de mest eerst geperst. De dikke fractie bevat nagenoeg alle fosfaat. Deze wordt geexporteerd naar Frankrijk. “We zorgen zo voor meststoffen in graanregio’s die grondstoffen voor Nederlands varkensvoer leveren. Zo maken we de kringloop rond”, vertelt Alders.

De dunne fractie, 75 procent van het volume, wordt door water eruit te halen met een factor vijf opgewaardeerd. Dan blijft er mineralenconcentraat over en schoon water. Het water gaat via peilgestuurde drainage terug de bodem in, maar zou ook op de sloot kunnen worden geloosd. De dikke fractie wordt geëxporteerd. De dunne fractie, met standaard per kubieke meter elf kilogram stikstof en veertien kilogram kalium gaat naar veehouderij-regio’s in Nederland, waar het ter vervanging van kunstmest wordt ingezet.

Pilot rondom kunstmestvervangers

Voor de ontvangende bedrijven telt de stikstof uit het concentraat als kunstmeststikstof. Dit kan door de pilot rondom kunstmestvervangers waar Alders aan deelneemt. De Europese ontwikkelingen rond Renure maken dat dit straks voor meer bedrijven weggelegd is.

Tekst en beeld: Gerben Hofman


Dit artikel stond in vakblad Melkveebedrijf. Wil je het hele artikel lezen? Of de mooiste artikelen en reportages thuis op de mat?

Met een abonnement op vakblad Melkveebedrijf ontvang je elf keer per jaar het laatste nieuws. Iedere editie heeft een nieuw, toepasselijk thema wat aansluit op de huidige praktijk. De uitgebreide bedrijfsreportages geven daarnaast een goed beeld van de sector. In deze reportages maak je kennis met ervaringen, toekomstvisies, vakmanschap en management van mede-melkveehouders.

Shop hiernaast direct een jaarabonnement of ga naar melkveebedrijf.be/abonneren voor alle mogelijkheden.

Melkveebedrijf.nl is een uitgave van Prosu.

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
FarmDroid introduceert +Seed 14 mm-zaaisysteem
18 sep

FarmDroid introduceert +Seed 14 mm-zaaisysteem

Landelijke Demodagen: zo gaat natuurinclusieve landbouw in de praktijk 
18 sep

Landelijke Demodagen: zo gaat natuurinclusieve landbouw in de praktijk 

Grondbewerking krijgt steeds grote rol in de bedrijfsvoering
17 sep

Grondbewerking krijgt steeds grotere rol in de bedrijfsvoering

Van concept naar praktijk: de optische selectiewagen van Vegniek
17 sep

Van concept naar praktijk: de optische selectiewagen van Vegniek

16 sep

Vooruitblik naar de Werktuigendagen 2025

Toon meer

Meer artikelen over graan zaaien

Graanvergaderingen najaar 2025

Graanvergaderingen najaar 2025

Hybride wintergerst met een unieke resistentie en meeropbrengst

Hybride wintergerst met een unieke resistentie en meeropbrengst

Areaal graan in EU gaat dalen

Areaal graan in EU gaat dalen

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze vakpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2025 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Vakpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op vakkrant Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)