• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

Captura remt uitspoeling met 56 procent

Bodembeheer Bodemherbiciden 21 mei 2026

Captura remt uitspoeling met 56 procent

Hoe streef je naar de juiste dosering van herbiciden, waarbij onkruiden effectief worden bestreden, nadelige gewaseffecten worden beperkt en zo min mogelijk van het middel af- en uitspoelt? Dit levert een rekensom op waar in iedere regio een ander antwoord op is. Afgelopen seizoen werd een extra factor hieraan toegevoegd: Captura. Deze bodembinder houdt herbiciden vast in de toplaag van de bodem, zodat het effect van iedere bespuiting toeneemt. De ervaringen in de teelt van aardappelen, uien en suikerbieten zijn positief. In de tulpenteelt wordt Captura al toegepast.

Na het kiezen van een geschikte dosering van een herbicide, en het bepalen van het juiste spuitmoment, kan het zomaar zijn dat er vervolgens een flinke regenbui op het gewas valt. Veel bodemherbiciden zijn op basis van makkelijk uitspoelbare werkzame stoffen, wat de kans op verliezen vergroot. Deze uitspoelbaarheid is van grote invloed op de gemeten waarden van werkzame stoffen in het oppervlaktewater en het kunnen nastreven van de bijbehorende emissienormen. Dit zette ontwikkelaars bij MK Agronomy BV aan het denken. Hoe kunnen werkzame stoffen meer in de toplaag van de bodem worden vastgehouden? Uiteindelijk resulteerde dit in de bodembinder Captura.

Voordelen van Captura op een rij

  • Werkzame stoffen in herbiciden zijn effectiever
  • 56 procent minder uitspoeling
  • Significant minder uitspoeling

Captura als bodembinder

Begin 2025 kwam Captura op de markt. Deze bodembinder is op basis van verspuitbare houtvezels die zijn gewonnen uit houtpulp. Door Captura gelijk met bodemherbiciden toe te passen, worden op molecuulniveau bindingen gevormd tussen gronddeeltjes. Herbiciden blijven hierdoor beter op hun plek, waardoor de effectiviteit van de werkzame stoffen toeneemt en er minder af- en uitspoeling optreedt. Daarbij toont Captura significante verschillen ten opzichte van de huidige bodembinders.

Positieve resultaten

In tulpen werd Captura afgelopen seizoen direct op grote schaal ingezet. Wing P, Frontier en Springbok zijn namelijk middelen op basis van dimethenamid-P en liggen onder een vergrootglas. In combinatie met Captura werden positieve effecten gezien: de onkruiddruk was lager en er werden geen zichtbare nadelige gewaseffecten opgemerkt.

Ook in de teelt van aardappelen, uien en suikerbieten staan herbiciden onder druk en wordt Captura door steeds meer telers toegepast. “Als een bodembinder ervoor kan zorgen dat je met de dosering omlaag kunt gaan en dan nog steeds goede resultaten behaalt, maak je de herbicidenbespuiting een stuk efficiënter”, aldus Maarten Klein van MK Agronomy BV, ontwikkelaar van Captura.

Proeven geslaagd

In een proef met aardappelen op de Rusthoeve werd Captura afgelopen seizoen ingezet in combinatie met 1,25 liter Gofor en 0,1 liter Centium. Ondanks de lagere dosering van deze herbiciden werden onkruiden succesvol beheerst. De aardappelen groeiden goed weg en van het onkruid bingelkruid werd zelfs vijftig procent minder aangetoond, dan zonder het gebruik van Captura.

56 procent minder uitspoeling

Daarnaast reduceert Captura uitspoeling met maar liefst 56 procent, ten opzichte van een herbicidenbespuiting zonder de bodembinder, volgens proeven van onderzoekscentrum Normec Groen Agro Control.

Links toont de situatie met Captura, waarbij de blauwgekleurde, werkzame stof boven in de buis blijft (oftewel: in de toplaag van de bodem). Aan de rechterzijde is de werkzame stof naar beneden gezakt.

Beschikbaar bij distributeurs

Dit teeltseizoen is Captura opnieuw beschikbaar bij verschillende distributeurs. Een dosering van 0,5 procent is het advies, waarbij het product direct voor de helft kan worden opgemengd met gewasbeschermingsmiddelen, tijdens het vullen van de tank.

Drift beperken met Squall

Naast het beperken van emissies door uitspoeling van herbiciden met Captura is het ook belangrijk om drift tegen te gaan. Om de waterkwaliteit te beschermen is driftreductie langs slootkanten van groot belang, maar ook op percelen komen middelen met een juiste toedieningswijze beter tot hun recht. Driftreductie kan worden bewerkstelligd door te kiezen voor een lagere spuitdruk en een grovere druppel. Daarnaast werkt Squall in op de vorm en eigenschappen van de druppel. Hierdoor blijven de druppels beter hechten, vooral aan lastig te raken onkruiden, zoals grasachtigen, meldes en varkensgras.

Squall wordt zowel met bodemherbiciden als volvelds toegepast. Een dosering van 0,5 procent maakt het mogelijk om drift substantieel te beperken en de aanhechting van middelen te verbeteren. Hierdoor kan met toevoeging van Squall en een minimale inzet van gewasbeschermingsmiddelen goede resultaten worden behaald.

Tekst: Kim Sjoers
Beeld: beeldarchief Prosu en MK Agronomy BV

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Captura remt uitspoeling met 56 procent
21 mei

Captura remt uitspoeling met 56 procent

Slim inspelen op vocht en opbrengst in wintergerst en wintererwten
20 mei

Maatschap Post speelt slim in op vocht en opbrengst in wintergerst en wintererwten

Aardappelen veredelen die beter reageren op biologicals
20 mei

Aardappelen veredelen die beter reageren op biologicals

MagrowTec en air assist beter dan één systeem alleen
19 mei

MagrowTec en air assist beter dan één systeem alleen

Vlaamse landbouwbodems verliezen organische koolstof
19 mei

Vlaamse landbouwbodems verliezen organische koolstof

Toon meer

Recente berichten

  • Captura remt uitspoeling met 56 procent
  • Maatschap Post speelt slim in op vocht en opbrengst in wintergerst en wintererwten
  • Aardappelen veredelen die beter reageren op biologicals
  • MagrowTec en air assist beter dan één systeem alleen
  • Vlaamse landbouwbodems verliezen organische koolstof

Recente reacties

  • hermans lambert op New Holland breidt T6-serie uit met 6-cilinder T6.160 Dynamic Command

Meer artikelen over bodembeheer

Slim inspelen op vocht en opbrengst in wintergerst en wintererwten

Maatschap Post speelt slim in op vocht en opbrengst in wintergerst en wintererwten

Vlaamse landbouwbodems verliezen organische koolstof

Vlaamse landbouwbodems verliezen organische koolstof

Vergeet beschermingsstroken langs waterlopen niet bij aanleg teelten

Vergeet beschermingsstroken langs waterlopen niet bij aanleg teelten

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Brandpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • Algemene leveringsvoorwaarden