• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon

Langdurig in optimale condities bewaren

Aardappelen oogsten Bewaring 21 november 2024

Langdurig in optimale condities bewaren

Met een bewaring van Omnivent worden aardappelen continu gemonitord en langdurig in optimale condities bewaard. Het moment van uitschuren bepalen telers zelf. Het resultaat is een maximaal behoud van kwaliteit met een minimaal gewichtsverlies. Het efficiënt omgaan met stroom is een belangrijke pijler van de bewaarsystemen van Omnivent, net als gebruiksvriendelijkheid.

De stroom uit zonnepanelen en windmolens dienen akkerbouwers efficiënt in te zetten. Bij een lage opbrengst is het aan te raden om tijdelijk het verbruik van een bewaring terug te schakelen, zodat dit binnen de beschikbare stroomcapaciteit blijft. Op deze manier hoeft geen aanvullende stroom, met een hoog prijskaartje, te worden gebruikt van een leverancier. Bij een hoge opbrengst hoeft de beschikbare stroom echter niet direct te zijn terug geleverd aan een leverancier. Dit kan ook goed op eigen erf zijn ingezet, bijvoorbeeld om tijdelijk extra krachtig te ventileren of koelen in de bewaring, zodat het product sneller droogt of op de juiste temperatuur komt.

Akkerbouwer aan het roer met OmniCuro EMS

Met OmniCuro EMS (Energie Management System) staat de akkerbouwer zelf aan roer van het energieverbruik in de bewaring. Het EMS reageert direct op de beschikbare stroom. De actuele capaciteit van zonnepanelen en windmolens kan zijn ingezet voor de bewaring. Hier is alleen een extra energiemeter voor nodig. De akkerbouwer bepaalt vervolgens zelf hoeveel stroom naar de bewaarapparatuur gaat.

Ontstaan er meer wolken, waardoor er minder stroom beschikbaar is uit zonnepanelen? Of staat er een zwakke wind, waardoor de windmolen minder stroom oplevert? Dan beperkt het EMS het stroomverbruik van het bewaarsysteem. Wanneer de zon doorbreekt, er een sterke wind staat en de stroomproductie toeneemt, verhoogt het EMS het stroomverbruik weer. Bij dagen met snel wisselende weersomstandigheden voorkomt het EMS met een vertraging dat apparatuur te snel aan- of uitgezet wordt.

Voldoende energie voor gelijktijdig inschuren en bewaren

Voor inschuren, sorteren en bewaren is stroom nodig. Daarin speelt de beschikbare capaciteit van de hoofdaansluiting een belangrijke rol. Bij het draaien van meerdere machines op het bedrijf kunnen namelijk de zekeringen eruit springen. Tijdelijk het stroomverbruik van de bewaring beperken biedt een oplossing. Met de EMSmodule van de OmniCurobewaarcomputer is dat gemakkelijk te regelen. De bewaring krijgt een maximaal stroomverbruik toegewezen. Op deze manier verbruikt de bewaring automatisch minder stroom en kan tegelijkertijd de sorteermachine en inschuurlijn worden gebruikt.

Prioriteit per bewaarcel

Het EMS berekent automatisch het juiste moment om ventilatoren en koelsystemen meer of minder stroom te laten verbruiken. Hierbij staan de prioriteiten en actuele condities van het product voorop. Als één van de bewaarcellen te lang stil staat, heeft dit invloed op de condities van het product. Daarom stuurt het EMS automatisch de prioriteiten bij en krijgt deze bewaarcel meer stroom. Dit geeft meer grip op het stroomverbruik, terwijl de producten voldoende ventilatie en koeling blijven krijgen. Dit maakt het bewaren efficiënt én effectief, waarbij elke bewaarcel prioriteit krijgt.

Aansturen op actuele EPEX-prijzen

Bij het gebruik van geleverde stroom op basis van EPEX-prijzen kan de stroomprijs sterk per uur verschillen. Dit is afhankelijk van de vraag naar stroom en het aanbod in zonne- en windenergie. Met OmniCuro EPEX kan het gebruik van stroom tijdens de duurste uren op een dag zijn vermeden. Het systeem haalt dagelijks de actuele EPEX-prijzen op voor de volgende dag. Op basis van een tijdschema en de actuele condities van het product is automatisch ventilatie en koeling in de bewaring aan- of uitgezet. De duurste uren zijn vermeden en alleen tijdens de goedkopere uren is stroom verbruikt. En dit alles doet het systeem aan de hand van actuele tarieven.

Daar komt bij dat deze manier van werken meer druk haalt van de energiemarkt. In Nederland wordt steeds meer stroom gebruikt en terug geleverd. Hierdoor raakt het stroomnet overbelast. In de praktijk wordt er al geëxperimenteerd met contracten, waarbij tegen lager tarief 85 procent van de tijd zekerheid van stroomlevering is. Ook zullen gebruikers wellicht in de toekomst beloond worden voor het tijdelijk uitschakelen van zonnepanelen. Innovaties op het gebied van energiebeheer maken het mogelijk om ook in de toekomst voldoende energie beschikbaar te houden voor het bewaren van aardappelen.

Eenvoudige bediening met OmniCuro NEXT

Het bedienen van een bewaring is heel eenvoudig met OmniCuro NEXT. Gebruikers kunnen binnen enkele minuten al een bewaarstrategie instellen, zonder dat daar technische kennis voor nodig is. Het enige dat ingesteld hoeft te worden zijn de gewenste bewaarcondities en de bewaarduur. Hiervoor is een
vaste set bewaarstrategieën beschikbaar voor elk type landbouw- en versproduct. Vervolgens verplaatst OmniCuro NEXT het product automatisch naar de volgende fase tijdens het bewaarseizoen. Handmatig technische instellingen wijzigen is niet langer meer nodig.

Daarbij houdt OmniCuro NEXT de gebruiker altijd op de hoogte van de condities in de bewaring. Herkenbare groene, gele en rode kleuren laten weten of de producten in orde zijn of aandacht nodig hebben. Als OmniCuro NEXT signaleert dat iets aandacht vereist, dan geeft het systeem direct een duidelijke melding over wat er aan de hand is en welke actie moet worden ondernomen. Bijvoorbeeld wanneer het verlagen van de temperatuur in een bewaarcel nog niet op schema loopt of dat een luik niet reageert zoals het zou moeten.

Dit is een grote vooruitgang ten opzichte van traditionele bewaarcomputers, die zijn ontworpen en ontwikkeld om handmatig de bewaartechniek in te stellen, wat onnodig veel technische kennis en tijd vereist. Met OmniCuro NEXT is het instellen en aansturen van de bewaring intuïtief. Ingewikkelde software zit de gebruiker niet langer in de weg, zodat er meer tijd overblijft voor andere werkzaamheden.

Kennis delen op Interpom 2024
Wilt u meer weten over de voordelen van het Omnivent bewaarsysteem? Kom dan langs bij Omnivent op de Interpom 2024. Hier vertellen medewerkers van Omnivent graag meer over het efficiënt bewaren van aardappelen. En kunt u een live demonstratie krijgen van OmniCuro EMS, EPEX en Omnicuro Next.

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Keuring verneveltoestellen en graanbehandelingsinstallaties nu ook verplicht
12 jun

Keuring verneveltoestellen en graanbehandelingsinstallaties nu ook verplicht

Kisten- of bulkbewaring: een praktische keuzehulp
12 jun

Kisten- of bulkbewaring: een praktische keuzehulp

Perard
10 jun

Perard Optium CL 200-T-mestverspreider

Bewegen we naar één integrale gewasgezondheid toe?
10 jun

Bewegen we naar één integrale gewasgezondheid toe?

Proefvelden PotatoEurope 2025: 15 bedrijven tonen hun expertise in de praktijk
10 jun

Proefvelden PotatoEurope 2025: 15 bedrijven tonen hun expertise in de praktijk

Toon meer

Meer artikelen over bewaring

Kisten- of bulkbewaring: een praktische keuzehulp

Kisten- of bulkbewaring: een praktische keuzehulp

Geslaagde Interpom met 24.000 bezoekers

Geslaagde Interpom met 24.000 bezoekers

Energiebesparing bij bewaring aardappelen en uien door betere luchtverdeling

Energiebesparing bij bewaring aardappelen en uien door betere luchtverdeling

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze vakpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2025 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Vakpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op vakkrant Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Privacy statement
  • Cookiebeleid
  • Disclaimer