• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

akkerbouwbedrijf.beakkerbouwbedrijf.be

Nieuws voor de vlaamse akkerbouwer

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Partners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Gratis abonnement op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Contact
  • icon
  • Terre Fermière (FR)

Boerenbond formuleert voorstellen bijsturing Europese nitraatrichtlijn

Duurzaam ondernemen Wetgeving 12 maart 2024

Boerenbond formuleert voorstellen voor bijsturing Europese nitraatrichtlijn

Europa wil weten of de meer dan 30 jaar oude nitraatrichtlijn nog voldoet aan de hedendaagse uitdagingen rond bemesting en waterkwaliteit. Boerenbond diende een pakket van voorstellen in, die een antwoord moeten bieden op heel wat tegenstijdigheden en drempels in de wetgeving die landbouwers verhinderen om grotere stappen vooruit te zetten voor een betere waterkwaliteit. 

Meer dan 30 jaar geleden trad de Europese nitraatrichtlijn in werking. Deze is in het leven geroepen om de kwaliteit van grond- en oppervlaktewater in de Europese lidstaten te verbeteren. Dit door onder andere de maximale hoeveelheid meststoffen die landbouwers mogen toepassen strikt vast te leggen.

Nog van deze tijd?

Om na te gaan of deze wetgeving nog past bij de noden en uitdagingen van vandaag doet Europa een oproep aan alle belanghebbenden om tot 8 maart feedback en ideeën rond deze nitraatrichtlijn in te dienen. Boerenbond diende vandaag alvast haar voorstellen in en gaat hiermee dan ook in op de oproep van de Vlaamse landmaatschappij om deel te nemen aan deze Europese bevraging. Eerder deed Boerenbond ook al een oproep aan onze leden om ook hun input te geven.

Beleid bijschaven

Het verbeteren van de waterkwaliteit is van cruciaal belang. Landbouw speelt daarin een belangrijke rol, maar daarnaast zijn er ook heel veel andere factoren die een impact hebben op waterkwaliteit Omdat er vandaag heel wat drempels in de wetgeving staan die verdere vooruitgang moeilijk maken, diende Boerenbond een aanzienlijk pakket aan informatie, onderzoek en voorstellen in bij Europa.

Boerenbond focust hierbij op oplossingen die haalbaar zijn in de praktijk en waarvoor er een breed draagvlak is bij de leden. Een cruciaal element uit de voorstellen van Boerenbond is de vraag om boeren toe te laten maximaal in te zetten op circulaire, dierlijke meststoffen ter vervanging van kunstmest. Een uitgebreide wetenschappelijke studie wees al uit dat met een derogatie voor runderdrijfmest milieurisico’s beperkt blijven. In de wetgeving Renure-meststoffen erkennen als kunstmest en dus niet meer als dierlijke meststof, is ook een belangrijk element om dit te bereiken. 

Haalbare doelstellingen

Daarnaast ijvert Boerenbond in haar feedbacknota voor haalbare doelstellingen en een beleid dat rekening houdt met de specifieke context waarin lidstaten aan landbouw doen, zoals het dichtbevolkte Vlaanderen. Ook de termijn waarop het effect van de actieplannen rond bemesting geëvalueerd is moet herbekeken zijn. Want deze is vandaag te kort om het effect ervan in de praktijk te kunnen monitoren.

Niet wachten op de nitraatrichtlijn

Er is verwacht dat het rapport van deze Europese bevraging rond de nitraatrichtlijn opgeleverd zal zijn tegen mei 2024. De nitraatrichtlijn is in Vlaanderen onder andere vertaald in het mestactieplan. Boerenbond hamert er dan ook op dat het hoog tijd is dat het akkoord dat de landbouw- en natuurorganisaties hierrond meer dan een jaar geleden bereikten eindelijk omgezet is in wetgeving en dus een zevende mestactieplan. “Dat wil echter niet zeggen dat we intussen op onze lauweren rusten”, zegt Boerenbondvoorzitter Lode Ceyssens. “We zetten maximaal in op het informeren en motiveren van onze leden om de goede bemestingspraktijken die ze nu al kunnen uitvoeren, ook zonder MAP7, al voluit toe te passen.”

Bron: Boerenbond

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Gaan SBR en stolbur alle teelten overheersen?
30 apr

Gaan SBR en stolbur alle teelten overheersen?

Agri-PV: kansen en gevolgen van teelt tussen zonnepanelen
30 apr

Agri-PV: kansen en gevolgen van teelt tussen zonnepanelen

Europees Parlement wil hoger landbouwbudget in volgende EU-begroting
30 apr

Europees Parlement wil hoger landbouwbudget in volgende EU-begroting

De waarde van waterkwaliteit
29 apr

De waarde van waterkwaliteit

Poten onder ideale omstandigheden: lichte combinatie, lage bodemdruk en perfect weer
28 apr

Poten onder ideale omstandigheden: lichte combinatie, lage bodemdruk en perfect weer

Toon meer

Recente berichten

  • Gaan SBR en stolbur alle teelten overheersen?
  • Agri-PV: kansen en gevolgen van teelt tussen zonnepanelen
  • Europees Parlement wil hoger landbouwbudget in volgende EU-begroting
  • Van onze partner Yara

    Hoge prijzen en droogte: hoe kan zwavel helpen bij de bemesting?
  • De waarde van waterkwaliteit

Recente reacties

  • hermans lambert op New Holland breidt T6-serie uit met 6-cilinder T6.160 Dynamic Command

Meer artikelen over wetgeving

Mestbank zet handhaving zo gericht mogelijk in zonder gebruik van helikopters

Mestbank zet handhaving zo gericht mogelijk in zonder gebruik van helikopters

Versoepeling van het boetesysteem van de Mestbank is opluchting

Voorstel voor toelating van Renure

Weersomstandigheden brengen de aardappeloogst in het gedrang

Weersomstandigheden brengen de aardappeloogst in het gedrang

Meer lezen over:

Maak uw keuze

Machines

Duurzaamheid

Gewasbescherming

Poten en zaaien

Oogst en bewaring

Marktprijzen

Ziekte en gevaren

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

YARA Logo - 208x105 pixels

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adverteren

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Machines
  • Duurzaamheid
  • Gewasbescherming
  • Poten & zaaien
  • Oogst
  • Marktprijzen
  • Ziekten & gevaren
  • Brandpartners
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren op de Akkerbouwkrant
    • Uw abonnement op Akkerbouwkrant aanpassen
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • Algemene leveringsvoorwaarden